Laupäev 5.11. / 17.00 / Athena Keskuse pööningusaal / IDeeJazzi PEALAVA: UMA + IDeeJazz Ekstra: protsessikunstnik Piret Kullerkupp (valmib näituse “The Present Moment” viimane maal)
- Robert Jürjendal – kitarr
- Aleksei Saks – trompet, corno da caccia
UMA
UMA on kahe muusiku, Robert Jürjendali ja Aleksei Saksa, koostööna 2007. aastal sündinud projekt. Ansambli nimi pärineb Lõuna-Eesti murrakust ning tähendab “oma”. Just nii võiks iseloomustada ka UMA muusikastiili. Loovat muusikat võib kokku võtta sõnadega ambient-jazz, kuid selle juured ulatuvad põhjamaise ECM džässi, post-rocki, elektroonika ja religioosse filosoofiani.
UMA on andnud välja kaks albumit: Civitas Soli (2008) ja Hymn To Undiscovered Land (2010).
UMA pala „Eight Months“ ilmus London Jazz Festivali poolt väljaantaval CD-kogumikul European Jazz Compilation 2010 ning “Civitas Soli” tuntud Inglismaa kaasaegse muusika ajakirja The Wire Eestit tutvustaval albumil.
Ansambel on teinud koostööd muusikutega maailma eri paikadest: Robert Rich (USA), Markus Reuter (Saksamaa), Andi Pupato (Šveits), Tim Bowness ja Peter Chilvers (Inglismaa), Lisa Nordström (Rootsi), Jarmo Saari (Soome). Kodulavadel on UMA-ga koos üles astunud: Tõnis Mägi, Riho Sibul, Jaak Tuksam, Siiri Sisask ja Guido Kangur.
UMA on esinenud mitmetel festivalidel: London Jazz Festival, Ateena Jazz Festival, Jazzkaar, Tallinn Music Week, Tallinna Kultuuripäevad St. Peterburis, Matsalu Loodusfilmide Festival, Viljandi Kitarrifestival, ECMi muusika festival „Täiuslik vaikus“.
„Avara vaimuruumiga atmosfääri loomises ja helidega maalimises pole UMA-le Eestis võrdset.“
Joosep Sang, Postimees
www.umamusic.com
www.myspace.com/umaestonia
IDEE
UMA muusika idee peitub osaliselt juba nimes: “uma” tähendab Lõuna – Eesti murdes “oma”. Kuivõrd on üldse võimalik üdini originaalne olla? Ilmselgelt on selline staatus omistatavav täielikult üksnes suurtele geeniustele. UMA puhul on aga tegemist lihtsa printsiibiga: mängime oma kirjutatud ja seatud muusikat. Kitarr ja trompet (ning corno da caccia) sobivad suurepäraselt kokku ja pakuvad seadete tegemisel meeldivat pinget – tuleb leiutada midagi, mis selle koosluse veelgi paremini elama paneb. Kasutame selleks pisut elektroonilisi vahendeid, mis rikastavad soundi ja toovad juurde uusi orkestraalseid värve. UMA on justkui väike loominguline labor – oleme piisavalt avatud ka külalisesinejatele, säilitades samas uma (loe: oma) kammerlikkuse.
UMA / fotograaf Alexander Ivashkevich