ID Ekstrad

IDeeJazz Ekstra: Tartu Sõpruslinnade Rahvusköökide Päevade 2011 avamine


Neljapäev 3.11 / 20.00 / Tartu Jazzklubi Vildes

samas IDeeJazz AVAMINE: Hedvig Hanson & Andre Maaker Trio

S-TSRP-1Jazz ja toit – mis on neis ühist?

Jazz on piirideta muusika, kus kohtuvad sõbralikult ja teineteist rikastades erinevad inimesed, rahvused ja kultuurid, see on helikunst “globaalgurmaanidele”.

Tartu Sõpruslinnade Rahvusköökide Päevad toovad samuti kokku inimesed ja (köögi)kultuurid maailma eri paigust, jagades mitmekesiseid kogemusi ning kostitades meid hõrgutavate suupistetega.

Jazz- ja toidukultuur loovad sidemeid, lubades siiski igaühel jääda iseendaks ja pakuvad naudinguid, mis rõõmustavad kõigi südant.

IdeeJazz Festivali avalava kontserdi külastajale pakume pokaali veini Nautimuse poolt ja Tartu sõpruslinnade meisterkokkade rahvussuupisteid.

Tartu Sõpruslinnade Rahvusköökide Päevad

3.–30. novembril 2011 toimuvad Tartus juba viiendat aastat sõpruslinnade rahvusköökide päevad. Parimad kokad Tartu sõpruslinnadest tutvustavad ülikoolilinna toitlustusasutustes oma maa rahvusroogasid ja õpetavad nende toitude valmistamist ka kohalikele kokkadele. Tartusse tulevad sel aastal kokad Norrast, Soomest, Rootsist, Kreekast, Venemaalt ja Ungarist.

Eduard Vilde lokaalis valmistab rootsi toite Johan Dahlqvist, kes on Tartu sõpruslinnade rahvusköökide päevadel osalenud algusest peale, alates 2007. aastast. Johanile tuleb sel aastal appi ka Hannes Lannstål. Rahvuskööde festivalilt ei jää kõrvale ka Vilde enda peakokk Nico Lontras.

IDeeJazz Ekstra: AHHAA Keskuse teadusteater (kontsertide vahel)

ahhaaReede 4.11 / 21.00 / Klubi Kink Konk
samas IDeeJazz VÄRSKED IDEED: Pii, IHM Trio, Sigmund, X-Panda
IDeeJazzi värskete ideede lava õhtujuhid Enel Teinemaa ja Jorven Viilik – keda siduvaks ühiseks nimetajaks on muuhulgas teaduskeskus AHHAA, kus mõlemad töötavad – püüavad erinevate katsete abil välja selgitada, kui õhuke on muusika ning füüsika vaheline piir.

www.ahhaa.ee

 

IDeeJazz Ekstra: protsessikunstnik Piret Kullerkupp (valmib näituse “The Present Moment” viimane maal) & Piret Kullerkupu autorinäituse “The Present Moment” avamine

Laupäev 5.11. / 17.00 Athena Keskuse pööningusaal
/ 18.30 Athena Keskuse fuajee
samas IDeeJazz PEALAVA: UMA

 

Koos kahe suurepärase muusiku – Robert Jürjendali ja Aleksei Saksaga, kes on meistrid maalima kauneid ja emotsioone täis helipilte, loob muusikalist hetke lõuendile kunstnik Piret Kullerkupp. Pärast kontserdi lõppu, kell 18.30, toimub Kullerkupu autorinäituse “The Present Moment” avamine Athena Keskuse fuajees, kus tuleb eksponeerimisele ka äsja publiku silme ees valminud maal.

 

PIRET KULLERKUPP

S-P.KullerkuppPiret Kullerkupp on kunstnik, kes ammutab inspiratsiooni muusikast. Jazzmuusika on talle nn. loovelemendiks olnud pikka aega. Protsessikunst keskendub oleviku hetkele ja selle kinnipüüdmisele. Muusika mitte ainult ei inspireeri vaid ka süvendab loomeprotsessis olekut, olles tihti kui meditatsioon. Muusikas on ruum iseenda ja loomingu jaoks. Kuulates UMA muusikat, kunstnik loob ja jagab seda hetke publikuga.

 

Piret Kullerkupp: “Maalid valmisid tänu jazzmuusikale. Muusika on siin loovelement ja kunstnik protsessis osaleja, kaasaelaja ja kuulaja. Mul on soov haarata muusika ja kanda see lõuendile, aga kas see mitte pole illusioon? Kas on üldse võimalik püüda kinni olevikuhetke?”

www.piretkullerkupp.com

 

IDeeJazz Ekstra: Eesti jazzi arhiivist film “Kuukiired”

Laupäev 5.11. / 20.30 / Athena Keskuse kinosaal
samas IDeeJazz PEALAVA: Real Quartet

“Kuukiired” (ETV 1980)

Musitseerivad Lembit Saarsalu, Toivo Unt, Tiit Paulus, Peep Ojavere ja Rein Rannap. Režissöör Olav Neuland. Filmi on oodatud vaatama kõik pealava kontsertide külastajad.

Kuula: Lembit Saarsalu Kvartett – “Kui mina alles noor veel olin” (Melodija, LP 1981)